AVX Corporation MR055C124KAATR1
MR055C124KAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
MR055C124KAATR1
Brief Description
CAP CER 0.12UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
MR055C124KAATR1.pdf
Availability of MR055C124KAATR1
QUANTITY
MR055C124KAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MR055C124KAATR1
Internal Part NumberEIS-MR055C124KAATR1
Standard Package2,500
SeriesCeralam® MR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.12µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.235" (5.97mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR055C124KAATR1
Related LinksMR055C1, MR055C124KAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR055C124KAATR1 Details Description
Related parts for MR055C124KAATR1
CONN EDGE DUAL .050 240 POS datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP DUAL 24-TSSOP datasheet.pdf
IC DRVR LATCH 8BIT SER IN 20PLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC REG BUFFER 13-26BIT 64-TSSOP datasheet.pdf
FUSE 1250A 1100V 3KN/110 AR datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:8 200MHZ 28QSOP datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MICRO HOOK-MINI ALLG CLP 12"10PC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 560 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf