Vishay/BCcomponents BFC241763604
BFC241763604 picture photo
Mfg. Part Number
BFC241763604
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 360NF 5% 160VDC RAD
Datasheet Download
BFC241763604.pdf
Availability of BFC241763604
QUANTITY
BFC241763604 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC241763604
Internal Part NumberEIS-BFC241763604
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP417
Packaging*
Capacitance-
Tolerance-
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC241763604
Related LinksBFC241, BFC241763604 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC241763604 Details Description
Related parts for BFC241763604
EVAL MODULE FOR TPS62220-014 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 16POS GOLD SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
MICRO-D RCPT 9POS PIN 18" WIRE datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 10POS TIN datasheet.pdf