Vishay Semiconductor/Diodes Division 1N6277AHE3/54
1N6277AHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1N6277AHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC 1.5KE
Datasheet Download
1N6277AHE3/54.pdf
Availability of 1N6277AHE3/54
QUANTITY
1N6277AHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N6277AHE3/54
Internal Part NumberEIS-1N6277AHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15.3V
Voltage - Breakdown (Min)17.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp25.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)59.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N6277AHE3/54
Related Links1N6277, 1N6277AHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1N6277AHE3/54 Details Description
Related parts for 1N6277AHE3/54
CONN D-SUB RCPT 15POS CRIMP datasheet.pdf
SIDACTOR 2CHP 340V 250A TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3.9UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.8V 500MW LLDS datasheet.pdf
VARISTOR 670V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CLAMP GROUNDING datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf