Vishay Semiconductor/Diodes Division 1N6282AHE3/54
1N6282AHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1N6282AHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC 1.5KE
Datasheet Download
1N6282AHE3/54.pdf
Availability of 1N6282AHE3/54
QUANTITY
1N6282AHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N6282AHE3/54
Internal Part NumberEIS-1N6282AHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)25.6V
Voltage - Breakdown (Min)28.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp41.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)36.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N6282AHE3/54
Related Links1N6282, 1N6282AHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1N6282AHE3/54 Details Description
Related parts for 1N6282AHE3/54
CONN HOUSING 70POS .100 DL datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 22POS TIN WW datasheet.pdf
IC XLATR 22BIT BI-DIREC TSSOP48 datasheet.pdf
CONN HEADR 74POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 196 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 34 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 232 OHM 1% 20W datasheet.pdf
250 TB SPRING CLAMP HIGH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V SOT883 datasheet.pdf