ON Semiconductor 1PMT12AT3G
1PMT12AT3G picture photo
Mfg. Part Number
1PMT12AT3G
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 12VWM POWERMITE
Datasheet Download
1PMT12AT3G.pdf
Availability of 1PMT12AT3G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1PMT12AT3G Order Process
Ship out your order
Specifications of 1PMT12AT3G
Internal Part NumberEIS-1PMT12AT3G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 21/Jan/2010
Standard Package12,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse1000W (1kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-216AA
Supplier Device PackagePowermite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1PMT12AT3G
Related Links1PMT1, 1PMT12AT3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1PMT12AT3G Details Description
Related parts for 1PMT12AT3G
IC FIFO 16384X18 LP 20NS 64QFP datasheet.pdf
CABLE WRAP SPIRAP 1/8IN NAT 50' datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 600MBAR GAUG SMT datasheet.pdf
LENS 5MM SEAL WASHER/RETAINER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
RES SMD 20.5K OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 600V AXIAL datasheet.pdf