ON Semiconductor 1PMT33AT1
1PMT33AT1 picture photo
Mfg. Part Number
1PMT33AT1
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 33VWM POWERMITE
Datasheet Download
1PMT33AT1.pdf
Availability of 1PMT33AT1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1PMT33AT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1PMT33AT1
Internal Part NumberEIS-1PMT33AT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Jun/2006
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse1000W (1kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-216AA
Supplier Device PackagePowermite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1PMT33AT1
Related Links1PMT, 1PMT33AT1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1PMT33AT1 Details Description
Related parts for 1PMT33AT1
FUSE CERM 200MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
FIXED IND 5MH 2.2A 714 MOHM TH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 6A 9-BGA datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 36VA THRU HOLE datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CTV 41C 41#20 SKT PLUG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS SKT datasheet.pdf