ON Semiconductor 1SMA15AT3
1SMA15AT3 picture photo
Mfg. Part Number
1SMA15AT3
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMA
Datasheet Download
1SMA15AT3.pdf
Availability of 1SMA15AT3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1SMA15AT3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1SMA15AT3
Internal Part NumberEIS-1SMA15AT3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 06/Oct/2006
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown (Min)16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)16.4A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency758pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageSMA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1SMA15AT3
Related Links1SMA, 1SMA15AT3 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1SMA15AT3 Details Description
Related parts for 1SMA15AT3
CONN FLANGED SPADE #10 14-16AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 8SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 675V 50KA DISC 40MM datasheet.pdf
RES 200 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
TERMINAL DS 13.5 WTL 6/4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf