ON Semiconductor 1SMA26AT3
1SMA26AT3 picture photo
Mfg. Part Number
1SMA26AT3
Brief Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMA
Datasheet Download
1SMA26AT3.pdf
Availability of 1SMA26AT3
QUANTITY
1SMA26AT3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1SMA26AT3
Internal Part NumberEIS-1SMA26AT3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Jun/2006
Standard Package5,000
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
Voltage - Breakdown (Min)28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.5A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency460pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageSMA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1SMA26AT3
Related Links1SMA, 1SMA26AT3 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1SMA26AT3 Details Description
Related parts for 1SMA26AT3
CAP ALUM 22000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 195MA 13 OHM TH datasheet.pdf
CONN SPRING 34POS SNGL .236 PCB datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf