ON Semiconductor 1SMB14CAT3G
1SMB14CAT3G picture photo
Mfg. Part Number
1SMB14CAT3G
Brief Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMB
Datasheet Download
1SMB14CAT3G.pdf
Availability of 1SMB14CAT3G
QUANTITY
1SMB14CAT3G Order Process
Ship out your order
Specifications of 1SMB14CAT3G
Internal Part NumberEIS-1SMB14CAT3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginAssembly/Test Transfer 06/Jul/2015
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)14V
Voltage - Breakdown (Min)15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency590pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1SMB14CAT3G
Related Links1SMB1, 1SMB14CAT3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1SMB14CAT3G Details Description
Related parts for 1SMB14CAT3G
FAN AXIAL 45X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 1.2KVDC RAD datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE .05-.09"DIA YEL datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD REV datasheet.pdf
SHORT LINK INSUL 3POLE PRE ASSY datasheet.pdf
CUTOFF BLADE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
IC BATT CHARGER LI-ION 24VQFN datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
MMCX PLG TO PL RG 316 datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf