KEMET C901U102MVVDCAWL20
C901U102MVVDCAWL20 picture photo
Mfg. Part Number
C901U102MVVDCAWL20
Brief Description
CAP CER 1000PF 400VAC Y5V RADIAL
Datasheet Download
C901U102MVVDCAWL20.pdf
Availability of C901U102MVVDCAWL20
QUANTITY
C901U102MVVDCAWL20 Order Process
Ship out your order
Specifications of C901U102MVVDCAWL20
Internal Part NumberEIS-C901U102MVVDCAWL20
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C901U102MVVDCAWL20
Related LinksC901U102M, C901U102MVVDCAWL20 Datasheet, KEMET Distributor
C901U102MVVDCAWL20 Details Description
Related parts for C901U102MVVDCAWL20
RES SMD 147 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 32POS 2MM SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 110V datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.1MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf