ON Semiconductor 1SMB16AT3
1SMB16AT3 picture photo
Mfg. Part Number
1SMB16AT3
Brief Description
TVS DIODE 16VWM 26VC SMB
Datasheet Download
1SMB16AT3.pdf
Availability of 1SMB16AT3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1SMB16AT3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1SMB16AT3
Internal Part NumberEIS-1SMB16AT3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 20/Aug/2008
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
Voltage - Breakdown (Min)17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency965pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1SMB16AT3
Related Links1SMB, 1SMB16AT3 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1SMB16AT3 Details Description
Related parts for 1SMB16AT3
POT 50K OHM THUMBWHEEL LINEAR datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 6.3V 10% 2312 datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 2W DO204AL datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR50H/AE50G/HPL50H datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SYSTEM PWR MANAGMT 36USMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 51 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf