ON Semiconductor 1SMB20CAT3
1SMB20CAT3 picture photo
Mfg. Part Number
1SMB20CAT3
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMB
Datasheet Download
1SMB20CAT3.pdf
Availability of 1SMB20CAT3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1SMB20CAT3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1SMB20CAT3
Internal Part NumberEIS-1SMB20CAT3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 06/Oct/2006
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20V
Voltage - Breakdown (Min)22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency425pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1SMB20CAT3
Related Links1SMB2, 1SMB20CAT3 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1SMB20CAT3 Details Description
Related parts for 1SMB20CAT3
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 120POS .5MM VERT SMD datasheet.pdf
FUSE CLASS L 1900A 600VAC/DC datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC SW IPS 1CH HIGH SIDE D2PAK-5 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 30MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf