ON Semiconductor 1SMB22AT3G
1SMB22AT3G picture photo
Mfg. Part Number
1SMB22AT3G
Brief Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMB
Datasheet Download
1SMB22AT3G.pdf
Availability of 1SMB22AT3G
QUANTITY
1SMB22AT3G Order Process
Ship out your order
Specifications of 1SMB22AT3G
Internal Part NumberEIS-1SMB22AT3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginSMB Schottky and Ultrafast Rectifiers 17/Sep/2013
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingCut Tape (CT)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)22V
Voltage - Breakdown (Min)24.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp35.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency730pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1SMB22AT3G
Related Links1SMB2, 1SMB22AT3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1SMB22AT3G Details Description
Related parts for 1SMB22AT3G
TRANS NPN 40V 0.6A TO92 datasheet.pdf
IC SOURCE DRIVER 8CHAN 20SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 20-SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 1W DO41 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC REG LDO 6V 1.5A TO220 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf