Bourns Inc. 3500S-1-102L
3500S-1-102L picture photo
Mfg. Part Number
3500S-1-102L
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 1K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
3500S-1-102L.pdf
Availability of 3500S-1-102L
QUANTITY
3500S-1-102L Order Process
Ship out your order
Specifications of 3500S-1-102L
Internal Part NumberEIS-3500S-1-102L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information3500S-L Material Declaration
PCN Design/SpecificationMultiple Models Varnish Process 18/Jan/2012
Standard Package5
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series3500
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±3%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns10
Rotation3600°
Adjustment Type-
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.687" (17.46mm)
Actuator Diameter0.249" (6.32mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3500S-1-102L
Related Links3500S-, 3500S-1-102L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3500S-1-102L Details Description
Related parts for 3500S-1-102L
IC OPAMP JFET 4MHZ 8DIP datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORX TR T15S 4.69" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 13PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM IEC MED 12A datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 14POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 0.6 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 2.85V 0.5A 8USI datasheet.pdf