ON Semiconductor 1SMB36AT3G
1SMB36AT3G picture photo
Mfg. Part Number
1SMB36AT3G
Brief Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMB
Datasheet Download
1SMB36AT3G.pdf
Availability of 1SMB36AT3G
QUANTITY
1SMB36AT3G Order Process
Ship out your order
Specifications of 1SMB36AT3G
Internal Part NumberEIS-1SMB36AT3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginSMB Schottky and Ultrafast Rectifiers 17/Sep/2013
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingCut Tape (CT)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
Voltage - Breakdown (Min)40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency470pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1SMB36AT3G
Related Links1SMB3, 1SMB36AT3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1SMB36AT3G Details Description
Related parts for 1SMB36AT3G
LED YELLOW CLEAR AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 WW datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
5M STRT SE CONNECTOR,DC,4-PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf