ON Semiconductor 1SMB70AT3
1SMB70AT3 picture photo
Mfg. Part Number
1SMB70AT3
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 70VWM 113VC SMB
Datasheet Download
1SMB70AT3.pdf
Availability of 1SMB70AT3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1SMB70AT3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1SMB70AT3
Internal Part NumberEIS-1SMB70AT3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 21/Jan/2010
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingCut Tape (CT)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
Voltage - Breakdown (Min)77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency260pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1SMB70AT3
Related Links1SMB, 1SMB70AT3 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1SMB70AT3 Details Description
Related parts for 1SMB70AT3
28-PIN TEST CLIP GOLD DIP .30" datasheet.pdf
CONN HR10A PLUG 12POS FEMALE datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 30POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SOCKET W/SCREW FOR DINRAIL MNT datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V C0G RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 2CH 6A 16TDFN datasheet.pdf
RES 18.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
8372-7 CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf