Visual Communications Company, LLC L36EN-R24-2311
L36EN-R24-2311 picture photo
Mfg. Part Number
L36EN-R24-2311
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
LED IND RED 24V 5/16"
Datasheet Download
L36EN-R24-2311.pdf
Availability of L36EN-R24-2311
QUANTITY
L36EN-R24-2311 Order Process
Ship out your order
Specifications of L36EN-R24-2311
Internal Part NumberEIS-L36EN-R24-2311
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesL36
TypeLED
Lamp ColorRed
Lens Color-
Lens Transparency-
RatingsDC
Voltage24V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.31" (7.87mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination StyleWire Leads - 6" (152.4mm)
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L36EN-R24-2311
Related LinksL36EN-R, L36EN-R24-2311 Datasheet, Visual Communications Company, LLC Distributor
L36EN-R24-2311 Details Description
Related parts for L36EN-R24-2311
CONN FAKRA JACK R/A 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 6.4"L X 6.4"W datasheet.pdf
FERRULE 0.34MM TURQ 1 = 500PCS datasheet.pdf
IC PROG CLOCK GEN 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIN STR RECEPT PRESSFIT datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 150MHZ 119BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf