ON Semiconductor 1SMB8.5AT3
1SMB8.5AT3 picture photo
Mfg. Part Number
1SMB8.5AT3
Brief Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMB
Datasheet Download
1SMB8.5AT3.pdf
Availability of 1SMB8.5AT3
QUANTITY
1SMB8.5AT3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1SMB8.5AT3
Internal Part NumberEIS-1SMB8.5AT3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 20/Aug/2008
Standard Package2,500
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.5V
Voltage - Breakdown (Min)9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency1690pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1SMB8.5AT3
Related Links1SMB8, 1SMB8.5AT3 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1SMB8.5AT3 Details Description
Related parts for 1SMB8.5AT3
HEX STANDOFF 4-40 NYLON 7/8" datasheet.pdf
POWER STRIP 77" 15A 12OUT 15' datasheet.pdf
RES 4.93K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER SAW 2140.0MHZ SMD datasheet.pdf
RACK AND PANEL COVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 25V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
HU STRND 28AWG BLACK 5000' datasheet.pdf
RES SMD 0.39 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf