Central Semiconductor Corp 1SMC170CA TR13
1SMC170CA TR13 picture photo
Mfg. Part Number
1SMC170CA TR13
Brief Description
TVS DIODE 170VWM 275VC SMC
Datasheet Download
1SMC170CA TR13.pdf
Availability of 1SMC170CA TR13
QUANTITY
1SMC170CA TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1SMC170CA TR13
Internal Part NumberEIS-1SMC170CA TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration of Compliance
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
Voltage - Breakdown (Min)189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1SMC170CA TR13
Related Links1SMC170, 1SMC170CA TR13 Datasheet, Central Semiconductor Corp Distributor
1SMC170CA TR13 Details Description
Related parts for 1SMC170CA TR13
CONN HEADER 25POS .100 R/A datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 5A TO263AB datasheet.pdf
CONN RECPT 60POS VERT PCB datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 14V GREEN datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf