ON Semiconductor 1SMC24AT3
1SMC24AT3 picture photo
Mfg. Part Number
1SMC24AT3
Brief Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMC
Datasheet Download
1SMC24AT3.pdf
Availability of 1SMC24AT3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1SMC24AT3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1SMC24AT3
Internal Part NumberEIS-1SMC24AT3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 20/Aug/2008
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
Voltage - Breakdown (Min)26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1SMC24AT3
Related Links1SMC, 1SMC24AT3 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1SMC24AT3 Details Description
Related parts for 1SMC24AT3
CAP FILM 0.18UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HOUSING RCPT 11POS datasheet.pdf
CABLE MMCX PLUG-PLUG RG316 36" datasheet.pdf
SSR 50A BURST FIRE CONTROL 5V datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 32V 20A IN LINE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 81MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 70KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf