ON Semiconductor 1SMC26AT3G
1SMC26AT3G picture photo
Mfg. Part Number
1SMC26AT3G
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMC
Datasheet Download
1SMC26AT3G.pdf
Availability of 1SMC26AT3G
QUANTITY
1SMC26AT3G Order Process
Ship out your order
Specifications of 1SMC26AT3G
Internal Part NumberEIS-1SMC26AT3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingCut Tape (CT)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
Voltage - Breakdown (Min)28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1SMC26AT3G
Related Links1SMC2, 1SMC26AT3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1SMC26AT3G Details Description
Related parts for 1SMC26AT3G
CONN HEADER .100 SINGL STR 25POS datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 4A 46 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
RES 453 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 170MA 2.5 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
381 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.5K OHM 1% 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
470F 500V 35X50MM 85C 5000H datasheet.pdf