Taiyo Yuden BRC2518T330K
BRC2518T330K picture photo
Mfg. Part Number
BRC2518T330K
Brief Description
FIXED IND 33UH 390MA 1.105 OHM
Datasheet Download
BRC2518T330K.pdf
Availability of BRC2518T330K
QUANTITY
BRC2518T330K Order Process
Ship out your order
Specifications of BRC2518T330K
Internal Part NumberEIS-BRC2518T330K
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance33µH
Tolerance±10%
Current Rating390mA
Current - Saturation560mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.105 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant8MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1007 (2518 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.072" W (2.50mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BRC2518T330K
Related LinksBRC251, BRC2518T330K Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
BRC2518T330K Details Description
Related parts for BRC2518T330K
SWITCH SLIDE DPDT 100MA 30V datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 20WSOIC datasheet.pdf
IC CLK BUF DDR 233MHZ 1CIRC datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf