ON Semiconductor 1SMC28AT3G
1SMC28AT3G picture photo
Mfg. Part Number
1SMC28AT3G
Brief Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMC
Datasheet Download
1SMC28AT3G.pdf
Availability of 1SMC28AT3G
QUANTITY
1SMC28AT3G Order Process
Ship out your order
Specifications of 1SMC28AT3G
Internal Part NumberEIS-1SMC28AT3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingCut Tape (CT)
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)28V
Voltage - Breakdown (Min)31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1SMC28AT3G
Related Links1SMC2, 1SMC28AT3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1SMC28AT3G Details Description
Related parts for 1SMC28AT3G
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN SOCKET 60POS W/O STRAIN datasheet.pdf
SWITCH OPERATOR RECT 1 OR 2 POLE datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 3.3V SOT23-5 datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 133MHZ 54VFBGA datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.171" NYLON 1-1/8" datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER R/A GOLD 19POS datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 19POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf