ON Semiconductor 1SMF16BT1
1SMF16BT1 picture photo
Mfg. Part Number
1SMF16BT1
Brief Description
TVS DIODE 16VWM 26VC SOD123FL
Datasheet Download
1SMF16BT1.pdf
Availability of 1SMF16BT1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1SMF16BT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1SMF16BT1
Internal Part NumberEIS-1SMF16BT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 12/Apr/2006
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
Voltage - Breakdown (Min)16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7A (8/20µs)
Power - Peak Pulse1000W (1kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123F
Supplier Device PackageSOD-123FL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1SMF16BT1
Related Links1SMF, 1SMF16BT1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1SMF16BT1 Details Description
Related parts for 1SMF16BT1
FERRITE CHIP 600 OHM 500MA 0603 datasheet.pdf
IC REG BCK PROG 0.6A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 8POS PIN datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
WB THRDPLNGR BTMXIT 2.0M CABLE datasheet.pdf
CONN HDR 54POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf