Rohm Semiconductor 1SR124-400AT-81
1SR124-400AT-81 picture photo
Mfg. Part Number
1SR124-400AT-81
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41
Datasheet Download
1SR124-400AT-81.pdf
Availability of 1SR124-400AT-81
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1SR124-400AT-81 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1SR124-400AT-81
Internal Part NumberEIS-1SR124-400AT-81
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 18/Sep/2012
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)400ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-41
Operating Temperature - Junction-60°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1SR124-400AT-81
Related Links1SR124-, 1SR124-400AT-81 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
1SR124-400AT-81 Details Description
Related parts for 1SR124-400AT-81
RES SMD 12K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.25A 6UTDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
BUZZ PIEZO CIRC 30.70MM PANEL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf