Rohm Semiconductor 1SR154-400TE25A
1SR154-400TE25A picture photo
Mfg. Part Number
1SR154-400TE25A
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 1A PMDS
Datasheet Download
1SR154-400TE25A.pdf
Availability of 1SR154-400TE25A
QUANTITY
1SR154-400TE25A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1SR154-400TE25A
Internal Part NumberEIS-1SR154-400TE25A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackagePMDS
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1SR154-400TE25A
Related Links1SR154-, 1SR154-400TE25A Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
1SR154-400TE25A Details Description
Related parts for 1SR154-400TE25A
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO215AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 10 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 35V 10% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
DISPLAY 590NM YLW 3DIG 0.56" TH datasheet.pdf
Connector Socket 37 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
VARISTOR 198V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf