Honeywell Sensing and Productivity Solutions 1SX48-H58
1SX48-H58 picture photo
Mfg. Part Number
1SX48-H58
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH PLUNGER SPDT 7A QC
Datasheet Download
1SX48-H58.pdf
Availability of 1SX48-H58
QUANTITY
1SX48-H58 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1SX48-H58
Internal Part NumberEIS-1SX48-H58
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesSX
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating7A (AC/DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.058" (Round)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque141.7gf
Release Force28gf
Pretravel0.020" (0.5mm)
Differential Travel0.005" (0.12mm)
Overtravel0.010" (0.25mm)
Operating Position0.320" (8.13mm)
Mechanical Life-
Electrical Life-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1SX48-H58
Related Links1SX4, 1SX48-H58 Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
1SX48-H58 Details Description
Related parts for 1SX48-H58
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 15 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 720 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 62.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP16T datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 9POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 4.32KOHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf