Hirose Electric Co Ltd A1-10PA-2.54DSA(71)
A1-10PA-2.54DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
A1-10PA-2.54DSA(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 10 POS 2.54MM
Datasheet Download
A1-10PA-2.54DSA(71).pdf
Availability of A1-10PA-2.54DSA(71)
QUANTITY
A1-10PA-2.54DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of A1-10PA-2.54DSA(71)
Internal Part NumberEIS-A1-10PA-2.54DSA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesA1
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A1-10PA-2.54DSA(71)
Related LinksA1-10PA-2, A1-10PA-2.54DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A1-10PA-2.54DSA(71) Details Description
Related parts for A1-10PA-2.54DSA(71)
CONN HEADER .100 DUAL R/A 66POS datasheet.pdf
TVS DIODE AXIAL datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 3.35"L X 2.21"W datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 22MM 1/4-18NPT 5V datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.3A 8MLPQ datasheet.pdf
LED HOLDER RA 3MM 2LD NYL BK datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 120K OHM 1W .5% AXIAL datasheet.pdf