AVX Corporation 08055K390JBTTR\M
08055K390JBTTR\M picture photo
Mfg. Part Number
08055K390JBTTR\M
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 39PF 50V 0805
Datasheet Download
08055K390JBTTR\M.pdf
Availability of 08055K390JBTTR\M
QUANTITY
08055K390JBTTR\M Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055K390JBTTR\M
Internal Part NumberEIS-08055K390JBTTR\M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.044" (1.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055K390JBTTR\M
Related Links08055K39, 08055K390JBTTR\M Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055K390JBTTR\M Details Description
Related parts for 08055K390JBTTR\M
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC 3-BIT FREQ COMPARATOR 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
FILTER MULTI-STAGE HI PERF 16A datasheet.pdf
LABEL POLY WHITE 69.9X25.4MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
RES SMD 550 OHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf