NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. NPIC6C596APW-Q100J
NPIC6C596APW-Q100J picture photo
Mfg. Part Number
NPIC6C596APW-Q100J
Manufacturer
Product Category
Logic - Shift Registers
Brief Description
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16TSSOP
Datasheet Download
NPIC6C596APW-Q100J.pdf
Availability of NPIC6C596APW-Q100J
QUANTITY
NPIC6C596APW-Q100J Order Process
Ship out your order
Specifications of NPIC6C596APW-Q100J
Internal Part NumberEIS-NPIC6C596APW-Q100J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNPIC Shift Register Based LED Drivers
Featured ProductNPIC6C LED Drivers
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Shift Registers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeShift Register
Output TypeOpen Drain
Number of Elements1
Number of Bits per Element8
FunctionSerial to Parallel, Serial
Voltage - Supply2.3 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package16-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPIC6C596APW-Q100J
NPIC6C596APW-Q100J Details Description
Related parts for NPIC6C596APW-Q100J
KNOB CLR GLOSS.925"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 1.5KVAC SCREW datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS T 300A 600V datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf
RES 511K OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 DSH datasheet.pdf
DUOPL POW FEM CON8P datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 53POS CABLE SKT datasheet.pdf
DIODE STD REC 1400V 70A DO5 datasheet.pdf