E-T-A 2-5000-K10-H-10A
2-5000-K10-H-10A picture photo
Mfg. Part Number
2-5000-K10-H-10A
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC
Datasheet Download
2-5000-K10-H-10A.pdf
Availability of 2-5000-K10-H-10A
QUANTITY
2-5000-K10-H-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of 2-5000-K10-H-10A
Internal Part NumberEIS-2-5000-K10-H-10A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
Series2-5000
Breaker TypeThermal
Current Rating10A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC50V
Number of Poles1
Actuator TypePush to Reset
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2-5000-K10-H-10A
Related Links2-5000-K, 2-5000-K10-H-10A Datasheet, E-T-A Distributor
2-5000-K10-H-10A Details Description
Related parts for 2-5000-K10-H-10A
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG RED 50' datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 13POS VERT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 9.1K OHM 1206 datasheet.pdf
2 X 6 CONNECTOR SUB-ASSE-MBLY datasheet.pdf
HOOK-UP 18AWG WHT/ORG 1000' datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 2K OHM 0.3W 1% RADIAL datasheet.pdf
MICRO 9C P 12" WHT JACKS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf