KEMET T545H158M006ATE055
T545H158M006ATE055 picture photo
Mfg. Part Number
T545H158M006ATE055
Brief Description
CAP TANT POLY 1500UF 6.3V 2924
Datasheet Download
T545H158M006ATE055.pdf
Availability of T545H158M006ATE055
QUANTITY
T545H158M006ATE055 Order Process
Ship out your order
Specifications of T545H158M006ATE055
Internal Part NumberEIS-T545H158M006ATE055
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKO-CAP Organic Polymer Capacitors
PCN Design/SpecificationTA Polymer SMD Black Epoxy Conversion 24/Oct/2014
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesKO-CAP T545
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)55 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2924 (7360 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T545H158M006ATE055
Related LinksT545H158M, T545H158M006ATE055 Datasheet, KEMET Distributor
T545H158M006ATE055 Details Description
Related parts for T545H158M006ATE055
CONN COUPLER RCPT ST-ST SIMPLEX datasheet.pdf
THERM NTC 220KOHM 10% 0805 SMD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 6.3V 10% 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.59KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf