Bourns Inc. 2000-180-V-RC
2000-180-V-RC picture photo
Mfg. Part Number
2000-180-V-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18UH 4.5A 32 MOHM TH
Datasheet Download
2000-180-V-RC.pdf
Availability of 2000-180-V-RC
QUANTITY
2000-180-V-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 2000-180-V-RC
Internal Part NumberEIS-2000-180-V-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package154
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series2000
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance18µH
Tolerance±15%
Current Rating4.5A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)32 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.680" Dia (17.27mm)
Height - Seated (Max)0.410" (10.41mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2000-180-V-RC
Related Links2000-1, 2000-180-V-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2000-180-V-RC Details Description
Related parts for 2000-180-V-RC
IC BUFF CMOS LVL/SFTR N-I SOT353 datasheet.pdf
IC POT DIGITL 100K 1CH SPI 8SOIC datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ TO220 datasheet.pdf
IC MODULE RF PWR AMP 8PIN 3X3LCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 WW datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.025A 50V datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf