FFF 20020002-H201B01LF
20020002-H201B01LF picture photo
Mfg. Part Number
20020002-H201B01LF
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK
Datasheet Download
20020002-H201B01LF.pdf
Availability of 20020002-H201B01LF
QUANTITY
20020002-H201B01LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 20020002-H201B01LF
Internal Part NumberEIS-20020002-H201B01LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSignal and Power Terminal Blocks
PCN Part NumberAnytek Integration 02/Apr/2015
Standard Package270
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series01-508
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions20
Positions Per Level20
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrew - Rising Cage Clamp
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL12A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²1-2.5mm²
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesMating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20020002-H201B01LF
Related Links20020002-, 20020002-H201B01LF Datasheet, FFF Distributor
20020002-H201B01LF Details Description
Related parts for 20020002-H201B01LF
FIXED IND 15UH 325MA 800 MOHM TH datasheet.pdf
IC COMPARATOR SGL OD OUT 8-DIP datasheet.pdf
ZERO SETTING BLOCK HM2 datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 3A SOT89-3 datasheet.pdf
TXRX SFF SM OC3/STM-1 STD SR datasheet.pdf
IC OPAMP ISOLATION 200KHZ 8SO datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RJ45 OVERMOLDED PATCH CABLE CAT datasheet.pdf
CAP FILM 3.6NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf