FFF 20020003-H051B01LF
20020003-H051B01LF picture photo
Mfg. Part Number
20020003-H051B01LF
Datasheet Download
20020003-H051B01LF.pdf
Availability of 20020003-H051B01LF
QUANTITY
20020003-H051B01LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 20020003-H051B01LF
Internal Part NumberEIS-20020003-H051B01LF
Standard Package1,100
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series01-508
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions5
Positions Per Level5
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Voltage - IEC-
Current - UL12A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²1-2.5mm²
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesMating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20020003-H051B01LF
Related Links20020003-, 20020003-H051B01LF Datasheet, FFF Distributor
20020003-H051B01LF Details Description
Related parts for 20020003-H051B01LF
HEADER OPEN .018"DIA .300 10POS datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2.5A SYNC 24QFN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 845 OHM 1% 10W datasheet.pdf
ATTENUATOR SMK 40GHZ 3DB datasheet.pdf
POT 3.5M OHM 2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS CABLE PIN datasheet.pdf