FFF 20020003-H191B01LF
20020003-H191B01LF picture photo
Mfg. Part Number
20020003-H191B01LF
Datasheet Download
20020003-H191B01LF.pdf
Availability of 20020003-H191B01LF
QUANTITY
20020003-H191B01LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 20020003-H191B01LF
Internal Part NumberEIS-20020003-H191B01LF
Standard Package270
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series01-508
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Positions Per Level19
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Voltage - IEC-
Current - UL12A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²1-2.5mm²
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesMating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20020003-H191B01LF
Related Links20020003-, 20020003-H191B01LF Datasheet, FFF Distributor
20020003-H191B01LF Details Description
Related parts for 20020003-H191B01LF
RES SMD 340K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 56K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf