FFF 20020010-G161B01LF
20020010-G161B01LF picture photo
Mfg. Part Number
20020010-G161B01LF
Datasheet Download
20020010-G161B01LF.pdf
Availability of 20020010-G161B01LF
QUANTITY
20020010-G161B01LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 20020010-G161B01LF
Internal Part NumberEIS-20020010-G161B01LF
Standard Package315
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series02-500
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Positions Per Level16
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry270°
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesRetention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20020010-G161B01LF
Related Links20020010-, 20020010-G161B01LF Datasheet, FFF Distributor
20020010-G161B01LF Details Description
Related parts for 20020010-G161B01LF
CBL RIBN 8COND 0.156 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
IC FPGA 640 I/O 1136FCBGA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.8 OHM 5% 60W datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 4SMD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.5A 316 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf