FFF 20020010-H181B01LF
20020010-H181B01LF picture photo
Mfg. Part Number
20020010-H181B01LF
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK
Datasheet Download
20020010-H181B01LF.pdf
Availability of 20020010-H181B01LF
QUANTITY
20020010-H181B01LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 20020010-H181B01LF
Internal Part NumberEIS-20020010-H181B01LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSignal and Power Terminal Blocks
PCN Part NumberAnytek Integration 02/Apr/2015
Standard Package280
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series02-508
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions18
Positions Per Level18
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry270°
Termination StyleScrew - Rising Cage Clamp
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL12A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²1-2.5mm²
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesRetention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20020010-H181B01LF
Related Links20020010-, 20020010-H181B01LF Datasheet, FFF Distributor
20020010-H181B01LF Details Description
Related parts for 20020010-H181B01LF
IC REG LDO 1.5V 0.15A 5TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V 1% BP 1812 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR TSOT23-8 datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 8pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 530MA 2.01 OHM SMD datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 254MA 1.9 OHM SMD datasheet.pdf