FFF 20020012-C021B01LF
20020012-C021B01LF picture photo
Mfg. Part Number
20020012-C021B01LF
Datasheet Download
20020012-C021B01LF.pdf
Availability of 20020012-C021B01LF
QUANTITY
20020012-C021B01LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 20020012-C021B01LF
Internal Part NumberEIS-20020012-C021B01LF
Standard Package2,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series03-350
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions2
Positions Per Level2
Number of Levels1
Pitch0.138" (3.50mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrew - Pressure Clip
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-22 AWG
Wire Gauge or Range - mm²0.5-1.5mm²
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesMating Flange
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20020012-C021B01LF
Related Links20020012-, 20020012-C021B01LF Datasheet, FFF Distributor
20020012-C021B01LF Details Description
Related parts for 20020012-C021B01LF
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 6W D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 75.0 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 5POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 375MA 800 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
TRANS NPN 2A 50V datasheet.pdf