FFF 20020013-H161B01LF
20020013-H161B01LF picture photo
Mfg. Part Number
20020013-H161B01LF
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK
Datasheet Download
20020013-H161B01LF.pdf
Availability of 20020013-H161B01LF
QUANTITY
20020013-H161B01LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 20020013-H161B01LF
Internal Part NumberEIS-20020013-H161B01LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSignal and Power Terminal Blocks
PCN Part NumberAnytek Integration 02/Apr/2015
Standard Package330
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series03-508
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Positions Per Level16
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrew - Pressure Clip
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-22 AWG
Wire Gauge or Range - mm²1-2.5mm²
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesRetention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20020013-H161B01LF
Related Links20020013-, 20020013-H161B01LF Datasheet, FFF Distributor
20020013-H161B01LF Details Description
Related parts for 20020013-H161B01LF
RES SMD 294 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL VOUT 14-DFN datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 36POS 3A datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.56A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
TPLI 220FG A0 PC 16" X 16" datasheet.pdf