| Internal Part Number | EIS-20020037-H221B01LF | |
| PCN Part Number | Anytek Integration 02/Apr/2015 | |
| Standard Package | 240 | |
| Type | Plug, Female Sockets | |
| Number of Positions | 22 | |
| Positions Per Level | 22 | |
| Number of Levels | 1 | |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) | |
| Voltage - IEC | - | |
| Current - UL | 10A | |
| Voltage - UL | 300V | |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-26 AWG | |
| Wire Gauge or Range - mm² | 2.5mm² | |
| Color | Green | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C | |
| Contact Mating Finish | Tin | |
| Features | Retention Latches (Non-Wire Side) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 20020037-H221B01LF | |
| Related Links | 20020037-, 20020037-H221B01LF Datasheet, FFF Distributor | |
 | 5300-46 | FIXED IND 5.6MH 63MA 50 OHM TH | datasheet.pdf | |