Vishay/Dale RNC55H7681FRB14
RNC55H7681FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7681FRB14
Brief Description
RES 7.68K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7681FRB14.pdf
Availability of RNC55H7681FRB14
QUANTITY
RNC55H7681FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7681FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H7681FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.68k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7681FRB14
Related LinksRNC55H7, RNC55H7681FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7681FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H7681FRB14
GDT 230V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 1.8MSPS 12-TQFN datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R 1825 datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS R/A .165 GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
13+13 WAY M HORZ 4.5MM TAIL WOJS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 35A DO4 datasheet.pdf