| Internal Part Number | EIS-20020106-H111A01LF | |
| Featured Product | Signal and Power Terminal Blocks | |
| PCN Part Number | Anytek Integration 02/Apr/2015 | |
| Standard Package | 640 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets | |
| Series | 06-508 | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) | |
| Number of Positions | 11 | |
| Positions Per Level | 11 | |
| Number of Levels | 1 | |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) | |
| Header Orientation | Vertical | |
| Plug Wire Entry | - | |
| Termination Style | Solder | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Current - IEC | - | |
| Voltage - IEC | - | |
| Current - UL | 12A | |
| Voltage - UL | 300V | |
| Wire Gauge or Range - AWG | - | |
| Wire Gauge or Range - mm² | - | |
| Color | Green | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C | |