FFF 20020131-H061A01LF
20020131-H061A01LF picture photo
Mfg. Part Number
20020131-H061A01LF
Brief Description
TERM BLOCK HDR 6POS 45DEG 5.08MM
Datasheet Download
20020131-H061A01LF.pdf
Availability of 20020131-H061A01LF
QUANTITY
20020131-H061A01LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 20020131-H061A01LF
Internal Part NumberEIS-20020131-H061A01LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSignal and Power Terminal Blocks
PCN Design/SpecificationMultiple Series Improvement 16/Feb/2012
Multiple Devices Design 28/Apr/2014
PCN Part NumberAnytek Integration 02/Apr/2015
Standard Package105
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series30-508
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions6
Positions Per Level6
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Header Orientation45°
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesMating Flange
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20020131-H061A01LF
Related Links20020131-, 20020131-H061A01LF Datasheet, FFF Distributor
20020131-H061A01LF Details Description
Related parts for 20020131-H061A01LF
TVS DIODE 20VWM 34.3VC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH KNOB RECT ILLUM 2POS RED datasheet.pdf
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
INDUCTIVE COUPLER datasheet.pdf
ECCOSTOCK 2X12X24 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 40PF 9KV AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf