FFF 20020302-H211B01LF
20020302-H211B01LF picture photo
Mfg. Part Number
20020302-H211B01LF
Brief Description
TERM BLOCK
Datasheet Download
20020302-H211B01LF.pdf
Availability of 20020302-H211B01LF
QUANTITY
20020302-H211B01LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 20020302-H211B01LF
Internal Part NumberEIS-20020302-H211B01LF
Standard Package240
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
Series09-508
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level21
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge14-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
FeaturesLever Actuated
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingCopper Alloy - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20020302-H211B01LF
Related Links20020302-, 20020302-H211B01LF Datasheet, FFF Distributor
20020302-H211B01LF Details Description
Related parts for 20020302-H211B01LF
CONVERTR DC/DC 3.3V 116W OUT T/H datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 R/A datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 37POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2540 19MM WHT datasheet.pdf
HEATSHRINK THERMTRANS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf