FFF 20020316-G231B01LF
20020316-G231B01LF picture photo
Mfg. Part Number
20020316-G231B01LF
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB FXD 180 TMT
Datasheet Download
20020316-G231B01LF.pdf
Availability of 20020316-G231B01LF
QUANTITY
20020316-G231B01LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 20020316-G231B01LF
Internal Part NumberEIS-20020316-G231B01LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTerminal Blocks
Featured ProductSignal and Power Terminal Blocks
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Design 28/Apr/2014
PCN Part NumberAnytek Integration 02/Apr/2015
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
Series21-500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level23
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current16A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingCopper Alloy - Tin Plated
Clamp Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20020316-G231B01LF
Related Links20020316-, 20020316-G231B01LF Datasheet, FFF Distributor
20020316-G231B01LF Details Description
Related parts for 20020316-G231B01LF
DIODE GEN PURP 200V 1.5A SMB datasheet.pdf
RES SMD 1.82KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 400MHZ 620BGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 41.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RACK SOLID FLUSH DOOR datasheet.pdf
LED LIGHT RING GREEN datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 20% 160VDC datasheet.pdf