FFF 20020316-H021B01LF
20020316-H021B01LF picture photo
Mfg. Part Number
20020316-H021B01LF
Brief Description
TERM BLOCK 2POS 5.08MM PCB HORIZ
Datasheet Download
20020316-H021B01LF.pdf
Availability of 20020316-H021B01LF
QUANTITY
20020316-H021B01LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 20020316-H021B01LF
Internal Part NumberEIS-20020316-H021B01LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTerminal Blocks
Standard Package660
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
Series21-508
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level2
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current16A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingCopper Alloy - Tin Plated
Clamp Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20020316-H021B01LF
Related Links20020316-, 20020316-H021B01LF Datasheet, FFF Distributor
20020316-H021B01LF Details Description
Related parts for 20020316-H021B01LF
TRANS NPN 25V 0.8A SOT-23 datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT HD 44P SER 90 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 10NS 208CABGA datasheet.pdf
FUSE FAST SEMICONDUCTOR 20A 600V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN R/A HEADER GOLD 24POS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 300V 38AWG WHT datasheet.pdf