FFF 20020520-U091B01LF
20020520-U091B01LF picture photo
Mfg. Part Number
20020520-U091B01LF
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK
Datasheet Download
20020520-U091B01LF.pdf
Availability of 20020520-U091B01LF
QUANTITY
20020520-U091B01LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 20020520-U091B01LF
Internal Part NumberEIS-20020520-U091B01LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberAnytek Integration 02/Apr/2015
Standard Package560
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series28-1016
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions9
Positions Per Level9
Number of Levels1
Pitch0.400" (10.16mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL55A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG6-20 AWG
Wire Gauge or Range - mm²6-16mm²
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20020520-U091B01LF
Related Links20020520-, 20020520-U091B01LF Datasheet, FFF Distributor
20020520-U091B01LF Details Description
Related parts for 20020520-U091B01LF
CONN PLUG CORD 3POS FEMALE MINI datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC FPGA 182 I/O 256FBGA datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
BS II DUAL RA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2K OHM 1% 10W datasheet.pdf