SSI Technologies Inc P61-3000-S-A-I36-5V-A
P61-3000-S-A-I36-5V-A picture photo
Mfg. Part Number
P61-3000-S-A-I36-5V-A
Datasheet Download
P61-3000-S-A-I36-5V-A.pdf
Availability of P61-3000-S-A-I36-5V-A
QUANTITY
P61-3000-S-A-I36-5V-A Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-3000-S-A-I36-5V-A
Internal Part NumberEIS-P61-3000-S-A-I36-5V-A
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style36" Integral Harness
Maximum Pressure9000 PSI (62052.82 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-3000-S-A-I36-5V-A
Related LinksP61-3000-S, P61-3000-S-A-I36-5V-A Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-3000-S-A-I36-5V-A Details Description
Related parts for P61-3000-S-A-I36-5V-A
IC HISPEED PROG CLOCK BUFF 32LCC datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 44TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
MINI-PV CRIMP-WIRE RCPT 22-26AWG datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 499 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED CXA1512 8.9MM WHT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 9.4PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf