United Chemi-Con EKMH630VSN392MR35S
EKMH630VSN392MR35S picture photo
Mfg. Part Number
EKMH630VSN392MR35S
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
EKMH630VSN392MR35S.pdf
Availability of EKMH630VSN392MR35S
QUANTITY
EKMH630VSN392MR35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH630VSN392MR35S
Internal Part NumberEIS-EKMH630VSN392MR35S
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)64 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.55A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH630VSN392MR35S
Related LinksEKMH630VS, EKMH630VSN392MR35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH630VSN392MR35S Details Description
Related parts for EKMH630VSN392MR35S
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
REED SWITCH MAG SPST 12-18AT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SCR MOD ISO DUAL 800V 700A datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 8COL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 630VDC datasheet.pdf